Mohu Vám nabídnout kávu?

  Hned na okraj zabředneme do odborné literatury a vysvětlíme si, jak je služba chápána v obecném slova smyslu.  Službou je činnost, která nějakým způsobem uspokojuje naše potřeby, ať už se jedná o potřeby základní nebo ty vedlejší. Pokud budeme hovořit o službách, které jsou prospěšné pro nás všechny, mluvíme o hromadných službách. Nám jde ale hlavně o naše osobní potřeby, že?  To jsou individuální služby, které si ale také sami platíme.  Většinou. Charakteristiku služeb musíme doplnit ještě o fakt, že služby nemají hmotnou podobu, nejedná se o výrobky.
  zrzavé děti

  Dělení služeb

  1.       Pokud si domů pozveme opraváře, aby nám vyměnil starý bojler, jde o věcnou službu. Instalatér provede činnost, jejímž výsledkem je teplá voda. V takovém případě nám opravář poskytl základní službu, opravil, vyměnil. Nic víc, nic míň. Proto jsme si ho pozvali. Když nám ale navíc v rámci své práce vymění těsnění u kapajícího kohoutku, jde o doplňkovou službu. Udělal to nad rámec toho, na čem jsme se dohodli.
  2.        Existují i služby, které nemají s hmotnými věcmi nic společného. Občas si prostě potřebujeme odpočinout například u dobrého filmu. A takovou službu nám poskytne kino s promítáním ve 3D. Nebo nemůžeme odpočívat, protože máme bolesti zubů, od kterých nám pomůže zubařská pohotovost. I to je služba pro nás. Řeč je o osobních službách, jejichž výsledkem tedy není oprava, výměna hmotné věci. Tyto služby nás obohatí duševně, pomohou fyzicky.
  3.       Je nasnadě, že za služby se platí. Žijeme přece ve světě, kde se platí už úplně za vše, ne? Ne tak docela. Je to k nevíře, ale skutečně existují služby, hromadné i osobní, za které platit nemusíme. Konkrétně jde například o poskytnutí informací na autobusových a vlakových nádraží. I různé poradenství a konzultační činnost bývají bezplatné.
  opravář při práci
  Zahoďme v tomto okamžiku odborné poučky a zkusme se podívat na pojem služba i z jiného úhlu pohledu. Není tak trochu službou i úsměv, který vám věnuje úplně cizí člověk v autobuse? Jediný úsměv dokáže zlepšit náladu mnohdy na celý den a to je přece osobní služba! A co třeba pohlazení? Podržení dveří seniorovi v obchodě? Nebo převedení nevidomého přes přechod pro chodce? To vše jsou služby, které poskytujeme my vám, vy nám. A jsou zcela zdarma.