Tažné zařízení Ford Focus buď odnímatelné, nebo pevné? Volba je na vás

  Tažná zařízení se vyrábí ve dvou základních typech – buď jsou instalována napevno, anebo jde o demontovatelné příslušenství.

  Argumenty pro odnímatelnou „kouli“

  Vazelína – dostatečně promazaná „koule“ je nutná pro upínání obytných přívěsů a přívěsných vozíků. Je sice chráněna (většinou) ochranným krytem – plastovou čepičkou, ale právě mazivo může způsobit řadu nepříjemností při častém nakládání věcí do kufru, zvláště pro osoby, které jezdí často v obleku (ženy v sukních, dlouhých šatech a silonových punčochách). Tito lidé by měli zvažovat odnímatelnou kouli nejen z estetických důvodů, ale především kvůli nebezpečí mnohdy i nevratného znečištění drahého oděvu.

  ford fpcus

  Koroze – odnímatelné výrobky pochopitelně méně korodují, pokud je ovšem skladujete v suchu a ve vytápěném prostředí se stabilní teplotou ovzduší (např. ve vytápěné garáži či dílně). U pevných zařízení však není koroze tak závažná, že by to znemožňovalo bezpečný mnohaletý provoz těchto výrobků.

  přívěsný vozík

  Sportovní vzhled – je asi nejčastějším důvodem, proč volit tento typ. Sportovní odladění (tuning) vozidla a natolik silný důraz na vzhled zadní části vozu však požaduje jen zlomek majitelů osobních vozidel, a snad právě proto, je také počet odnímatelných výrobků stále v menšině. Přibližný odhad čítá zhruba 10 – 15 procent demontovatelného tažného zařízení Ford Focus oproti 85 – 90 procentům pevných „koulí“.

  Pohodlí – většina řidičů však spíše než na vzhled (a ruku na srdce, málokomu vadí viditelný kulový čep za nárazníkem) sází na pohodlí. Demontovatelné koule totiž musíte podle vyhlášky mít namontované pouze tehdy, chystáte-li se na jízdu s připojeným příslušenstvím, a bylo by jistě zbytečné riskovat takovou „hloupou pokutu“. Za pevné zařízení vás nikdo popotahovat nebude, máte jej legalizované v technickém průkazu, ale hlavně nad nějakou demontáží a montáží nemusíte vůbec přemýšlet.