Zářivka T5 ve formě plnospektrálního osvětlení má pozitivní zdravotní efekt

  Plnospektrální světlo je současným trendem v osvětlovací technice. U těchto zdrojů je v ideálním poměru zastoupena celá šíře barevného spektra, což přináší lidem navození pocitu přirozeného denního světla. Výsledkem je lepší produktivita práce, bdělý stav s minimálními náznaky únavy – na rozdíl např. od teplejšího odstínu barev. 
  dvě světla.jpg
  Zdroje osvětlení s plným zastoupením spektrálních složek se od těch „obyčejných“ žárovek liší v mnoha ohledech. Prvním z nich je podání barev světelného spektra. Až budete tuto osvětlovací techniku vybírat, ptejte se, nebo sledujte na obalu, na speciální označení výrobce. Jde totiž o to, že většinu barev spektra vyzařovaného světla emitují všechny žárovky i zářivky. Ty plnospektrální se ovšem odlišují tím, že je podíl všech složek spektra zastoupen v optimálním poměru. Proto je výrobci označují jako „daylight spectrum, true color, natural spectrum“, nebo „fullspectrum“. Případně česky „plnospektrální denní bílá“.

  Ceny výrobku odpovídají kvalitě

  Tyto světelné zdroje „full spektrum“ se vyrábí po celém světě, není žádným tajemstvím, že ty nejkvalitnější pochází pouze z USA, nebo ze zemí Evropské unie. Tomu také odpovídá cena výrobků. Je vždy vyšší, než u běžných žárovek a zářivek. Např. kvalitní plnospektrální trubicová zářivka t5 se dá pořídit zhruba za 20 Euro.
  žárovka t5.jpg

  Index CRI a teplota chromatičnosti

  Index CRI je to, co by vás mělo zajímat v každém případě. Měl by u tohoto zdroje světla odpovídat hodnotě vyšší, než 90 CRI. Běžné žárovky a zářivky jej mají kolem 70 CRI. Index značí procentuální shodu se spektrem slunečního světla, které je vždy udáváno jako konstanta 100%. (Index CRI se někdy označuje jako Index Ra.)
  Teplota chromatičnosti se většinou u těchto světel pohybuje v rozmezí od 5500 do 7200 Kelvinů. Označení teplotou chromatičnosti u těchto světelných zdrojů není pro výrobce povinné, ale v jejich zájmu (kvůli prodejnosti) ji většinou na obalu uvádí.

  4.2/5 - (32 votes)