Jak postavit počítač (RIG) pro těžbu Etherea

  Zatímco srdcem běžného počítače je procesor CPU, u těžebního stroje to bývá systém grafických karet GPU. Těžebnímu počítači se říká RIG a k jeho sestavení budete potřebovat:

  kryptoměna bitcoin

  • Základní desku (motherboard)
  • Výkonný zdroj
  • Harddisk postavený na technologii SSD
  • Několik, řekněme 6 GPU – grafických karet a současně s tím 6 přídavných slotů (pci ex. riser)
  • Slabší procesor CPU
  • 4 GB RAM (DDR4)
  • Skelet (skříň) vyrobenou nejčastěji z hliníkových profilů

  Základní RIG se většinou buduje z více grafickými kartami, mohou to být zpočátku dvě a postupně se dokoupí, nebo rovnou více karet, většinou bývají v počtu 6 kusů. Jak těžit Ethereum a jaké GPU zvolit? Ideální by byly karty s nižší spotřebou a vysokým výkonem, ovšem vždy je to otázka kompromisu. Odborníci doporučují na prvním místě AMD Radeon R9, kterých je ovšem na trhu nedostatek právě kvůli těžbě kryptoměn. Vhodné jsou pak ještě NVIDIA GeForce GTX 1080, XFX Radeon R9 390, nebo model GeForce GTX 1070.

  Srdcem těžebního stroje jsou grafické karty z toho důvodu, že výkon jedné grafiky vydá zhruba na 25 MH/s, a u šesti karet je výkon 150 MH/s dostačující. U grafických karet je také podstatná paměť, doporučuje se minimálně 4GB, ideální je 8 GB RAM. Problémem u grafik je především jejich dostupnost na trhu a tak trochu i cena, která se vyšplhá u jednoho modelu na zhruba 15 tisíc korun.

  Motherboard se šesti sloty Pci-Ex
  Základní deska musí mít odpovídající počet slotů PCI-Express, v ideálním případě by jich měla mít alespoň šest, každý z nich se osadí jednou grafickou kartou. Cena takového motherboardu se pohybuje zhruba kolem 3 tisíc korun. Budete potřebovat také Pci-Ex risery, které spojí Pci-Ex slot na základní desce s grafickou kartou. Jeden riser vychází cenově na zhruba 250 korun.

  Jaký zdroj
  Výkonný zdroj musí běh celého zařízení utáhnout, měl by mít příkon zhruba 1000 – 1500 W. Vyplatí se vždy zdroj od kvalitního výrobce, např. Corsair. Měl by být označen alespoň symbolem „plus gold 80“. Na kvalitě a výkonu zdroje velmi záleží, nevyplatí se zde příliš šetřit. Většinou počítejte s investicí kolem 5 tisíc korun.

  napájení

  Disk a RAM
  SSD disk zakoupíte již do tisíce korun a příliš vysoká investice vás nečeká ani u pamětí. Postačí 4 GB RAM DDR4, většinou se dají pořídit za 4 tisíce korun.

  Procesor a skříň
  Zpravidla postačí obyčejný Intel Celeron kompatibilní s chipsetem vaší základní desky. Dá se pořídit již za 900 korun. Co se týče skříně, na RIG nelze použít klasickou skříň pro stolní počítač, ideální je zakoupit v železářství hliníkové jöckel profily, které se dají spojit plastovými svorkami. Profily necháte nařezat na míru a ideální rozměr skříně je 65 x 30 x 30 cm. Cenově vychází taková konstrukce zhruba na 550 korun.