Ostružiník a maliník na naší zahradě

    Ostružiníky a maliníky patří mezi oblíbené rostliny vášnivých zahrádkářů. Jejich keříky známe také z cest a krajů lesů nebo mýtin. Při vycházkách do přírody si můžeme jejich plody natrhat skoro všude. Z toho vyplývá, že jsou na pěstování nenáročné. Nevyhovují jim pouze zamokřené, nebo naopak velmi suché půdy a silné zastínění. Pouze při nasazování plodů potřebují dostatek vláhy. Pak jsou jejich plody větší a je jich více.
    plody ostružiníku
    Ostružiny a maliny dozrávají od července do září, záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. Plody sbírejte opatrně a bez stopky, pokud by nešly oddělit, znamená to, že ještě nejsou plně dozrálé.

    Pokud plody ihned nekonzumujete a chcete si je uchovat pro pozdější spotřebu, měli byste je rychle zpracovat nebo dát do mrazáku, protože vám čerstvé vydrží pouze několik hodin.

    Po sklizni byste měli tyto rostliny mělce okopat. Jejich kořeny však nemají hluboko, proto buďte opatrní, abyste je nepoškodili. Nezapomeňte je trochu přihnojit kyselým kompostem, aby vám příští rok zase dobře plodily.
    Na podzim odstraňte všechny staré výhony, které odumřely. Odstřihněte je těsně u země. Nové výhonky naopak upevněte, aby se přes zimu nezlomily. Je dobré jim zkrátit konce na délku 1,5 metru. Pokud je nezkrátíte, jejich konce v zimě stejně odumřou.

    Ostružiníky a maliníky jsou velmi odolné rostliny, takže se vůbec nemusíte bát, že by je napadli nějací škůdci. Může se ovšem stát, že jim začnou hnědnout listy. Pak je nejlepší celý výhonek odstřihnout.
    plody maliníku
    Využití ostružin a malin je velmi široké. Můžete je jíst hned po sklizni, jsou velice lahodné. Také z nich můžete připravit různé šťávy a nápoje, koktejly, nebo je použijte při pečení a při přípravě sladkých pokrmů.
    Věděli jste, že se z plodů vyrábí nealkoholické nápoje, například Kofola?

    Listy ostružiníku a maliníku sou vynikajícím přírodním lékem. Jejich odvarem můžete kloktat při zánětech dutiny ústní, a také potírat kožní choroby. Připravit si z nich můžete čaje, které léčí problémy s trávením, potíže s močovými cestami nebo paradentózu. Jistě vás také potěší, že jsou tyto čaje velice chutné a osvěžující.