Bílina je místem, kde se dají vidět jak památky, tak i kus přírody

Bílina je severočeské město v okrese Teplice, přičemž zde žije něco málo přes 17 tisíc lidí. Mají zde kulturní památky České republiky a jednou z nich je Kostel svatého Petra a Pavla, kousek od místního zámku. Stavba byla trochu složitější, jelikož původně tu stál farní kostel z počátku 14. století. Toho pak ještě dvakrát přestavěli na dnešní podobu. Uvnitř je hlavní oltář z roku 1833 se sochami svatého Václava a svatého Jana Nepomuckého. K tomu je tam i obraz patronů kostela. Dalším oltářem je ten zasvěcený Panně Marii Pomocné. 

sakrální památka

Když do kostela, tak ještě i do zámku. Bílina je název nejenom pro město, ale i pro zdejší zámek, který působí na pohled monstrózním dojmem. Původně vznikl ve 13. století, ale dnešní podoba pochází ze 17. století. Od roku 1964 je chráněný jako kulturní památka. Většina majitelů byla ze šlechtických rodů.

Všichni do pohádkového lesa. Pohádkový les je vlastně založený spolek, který nefunguje dlouho, pouhý rok – 2018. Mohlo by se zdát podle názvu, že je to jenom pro děti, ale není tomu tak. Samozřejmě je i pro děti a jejich volnočasové aktivity, dále pro dospělé či seniory. Kromě těchto aktivit se zde zaměřují i na vzdělávání, osvětu a propagaci Pohádkového lesa. V tomto lese bylo původně 130 pohádkových postaviček vyřezaných ze dřeva, které vyrobil Jaroslav Sekyra. Začalo to už v roce 1974 filmovými postavičkami. Později vznikly další atrakce – bludiště, opičí dráha nebo slon, který byl v minulostmi velkým oblíbencem dětí. Časem tu vznikla ještě naučná stezka, která vedla procházkou až do zámecké zahrady. V dnešní době se tu zachovala jen třetina původních postaviček. Je to z důvodu hlavně vandalismu a také času, jelikož postavičky jsou ze dřeva a nikdo je neošetřoval. Jinak je to velmi navštěvované místo.
krásná řeka

A nyní jak do přírody, tak i za gurmánstvím. Oboje v sobě má legendární Lesní kavárna Kafáč. V roce 1855 se v Bílině vybudoval velký lázeňský park, jelikož zdejší minerální vody jsou zdraví vysoce prospěšné. Jelikož se v té době město těšívalo velké přízni návštěvníků, tak bylo doslova nutné, aby si měli návštěvníci kde odpočinout a ochutnat něco dobrého. A tak vznikla tato kavárna, do které chodí i dnes velké množství lidí uspokojit své chuťové pohárky.

Když by se dalo říci, kam jít do Bíliny z tohoto výběru, pokud mají lidé děti, tak rozhodně je to ten pohádkový les. I přesto, že zdejší sochy nejsou zachovány všechny. Tady je vidět minimálně ve výčtu výše, že na dovolenou se nemusí jet vždy do zahraničí, klidně se dá vydat po vlastech českých a moravských. To je právě ta chyba, že se vždycky uvažuje způsobem, hlavně do ciziny.